Андрей Илларионов (aillarionov) wrote,
Андрей Илларионов
aillarionov

Интервью украинской службе Голоса Америки

«Відкладаючи реформи, нова влада прирікає країну на дефолт», Андрій Ілларіонов
Тетяна Харченко

Колишній радник Володимира Путіна, а нині один із його найбільших критиків, старший науковий співробітник вашингтонського Інституту Катона – Андрій Ілларіонов – під час розмови часто вживає прислівник «на жаль». На жаль, після того Україна на прикладі Євромайдану показала чи не всьому світу, як вчити уряди поважати своїх людей, нове керівництво держави нехтує необхідністю провести реформи в країні, – каже аналітик. На жаль, це може призвести до дефолту. На жаль, цим без сумніву скористається північний сусід. Але ситуація, не безвихідна. Слова Ілларіонова – своєрідний холодний душ, вони мало нагадують передноворічні заяви. Своїми думками про 2014-й і прогнозами на 2015-й експерт поділився з Українською службою «Голосу Америки».

Тетяна Харченко: Якими були найважливіші уроки для України в 2014 році? Чи всі ці уроки вона засвоїла?
Андрій Ілларіонов: Найкрупнішою подією 2014 року для України, для Росії, всього пострадянського простору, та я б навіть сказав, для значної частини світу – стала революція на Майдані. Це та подія, вчитися з якої мають інші нації та громадянські суспільства. Майдан – був гарним уроком: як треба чинити із авторитарними, корумпованими режимами, які погано ставляться до власних громадян. Стосовно, тих уроків, які Україні ще треба вивчити, найперше, це урок економічних реформ. На жаль, 2014 рік не був використаний для економічних реформ у жодній мірі. Те, що можна було зробити, за десять місяців із моменту перемоги Майдану, зроблено не було.

Т.Х.: А зараз є надія на зміни?
А.І.: Те, що відбувається зараз, а саме прийнятий бюджет і призначений Кабінет міністрів, на жаль, не дають великих надій, що новий український уряд здатен здійснити зміни. Головний крок, який мала б зробити українська влада – рятувати країну від дефолту, що наближається. Однак, усвідомлення цього тягаря й необхідності його не допустити ані в українському суспільстві, ані у владі зараз нема. Це найбільша загроза, тому що люди просто не уявляють собі наскільки невідворотні безпекові, фінансові, економічні, соціальні та політичні наслідки для України він може принести в умовах війни.

Т.Х.: Скільки Україні залишилось до дефолту за Вашими оцінками? Йдеться про місяць-два?
А.І.: Місяць. Йдеться про кінець січня – початок лютого. Це час, коли Україні висунуть вимоги і нема гарантії, що Україна їх зможе виконати.

Головний крок, який мала б зробити українська влада – рятувати країну від дефолту, що наближається.

Т.Х.: Які саме вимоги Ви маєте на увазі?
А.І.: За підсумками січня, об’єм міжнародних валютних резервів України, радше за все, складе трохи більше семи мільярдів доларів. Далі їй треба буде здійснити проплати за січень. Зокрема, потрібно буде віддати передоплату за газ – інакше газу не буде і країна замерзне. Після, ближче до кінця січня, буде опублікована статистика щодо розміру ВВП і внутрішнього держборгу України. Тоді стане зрозуміло, що співвідношення боргу до ВВП перевищить 60%. Це той самий трігер, який Путін використає для того, аби вимагати до оплати три мільярди доларів, які він дав уряду Януковича. Україні доведеться або віддавати останні резерви, або оголосити дефолт. Якщо вона віддасть останні резерви, то дефолт буде відкладено на кілька тижнів, а якщо вона не віддасть ці гроші, тоді дефолт буде оголошено раніше.

Т.Х.: Тобто патова ситуація?
А.І.: Ні, це не патова ситуація. Це ситуація, яка може завести в глухий кут, якщо українська влада не прийме необхідні заходи вже зараз. Протягом попередніх десяти місяців численні спеціалісти, економісти й експерти радили, рекомендували, пояснювали, переконували українську владу зробити такі кроки. Але українська влада їх не зробила. Яка ймовірність того, що ці кроки будуть здійснені за ті місяці, що залишились? Моя відповідь – невисока.
А кроки потрібні дуже прості. Це абсолютне скорочення бюджетного дефіциту аж до нуля. По суті, його ліквідація, що в свою чергу вимагає суттєвого скорочення держвитрат, реформи «Нафтогазу», яка в тому числі передбачає підвищення тарифів на газ; а також реформи пенсійної системи або принаймні здійснення перших кроків у напрямку її реформування. Ніщо з цього не лише не зроблено, а й навіть не обговорюється.   

Т.Х.: Це доводиться чути доволі часто. Ось цю тезу, що про помилки і президентові Порошенку, й уряду казали безліч експертів, але зміни так і не відбулися. Як це можна пояснити?
А.І.: Я залишу мої коментарі, щодо того чому це відбувається, при собі.

Кроки потрібні дуже прості. Це абсолютне скорочення бюджетного дефіциту аж до нуля. По суті, його ліквідація

Т.Х.: Іншими словами – так може діяти лише антиукраїнький уряд?
А.І.: Я б сказав так: мені хочеться вірити, що такий підхід пов’язаний із загальним рівнем нерозуміння, але оскільки, ці люди демонструють високий рівень обізнаності в інших галузях, то пояснення нерозуміння у одній вузькій і не дуже складній галузі, виглядає непереконливо.

Т.Х.: Щодо військових дій. Чи можна очікувати атаки на Україну з боку Росії у 2015 році? Адже агресія на Крим була породжена в якійсь мірі й ослабленністю самої України. Чого очікувати тепер, коли Україна ще більш ослаблена?
А.І.: Абсолютно точно. Путін на це і розраховує. Більше того, він неодноразово прямо казав, що чекає часу, коли Україна опиниться в стані дефолту і припинить обслуговувати свої зовнішні зобов’язання. Це буде ситуація, яка не лише болісно вдарить по Росії, що є одним із кредиторів (України – авт.), але й по західних кредиторах. Таким чином утвориться новий фронт для України - фронт проти власних союзників. Адже з якою б симпатією в Європі й США не ставились до України, ставлення до боргів і зобов’язань там є священним. Відповідно там почнуть вимагати або обслуговування цих боргів, або початку переговорів щодо їх реструктуризації. І треба розуміти, що переговори заберуть багато часу. Це будуть довгі, тяжкі, нудні й непрості переговори щодо реструктуризації боргу, ціни за реструктуризацію, поновлення кредитування. І до того часу поки ці переговори не закінчаться, жодне нове зовнішнє фінансування Україні надаватися не буде.

Це означатиме – різкий стрибок у цінах, припинення значної частини імпорту, неспроможність виконання українською державою базових функцій: і соціальних, і управлінських

Т.Х.: Що це означатиме для України?
А.І.: Якщо Україна буде позбавлена зовнішнього фінансування, то скорочені до мінімуму валютні резерви перетворяться якщо не в нуль, то в нескінченно малу величину. В результаті – підтримувати валютний курс буде неможливо. Це означає падіння курсу гривні і воно може виявитись падінням не на відсотки і навіть не на десятки процентів, особливо тоді, коли валютних резервів виявиться зовсім небагато. Це означатиме – різкий стрибок у цінах, припинення значної частини імпорту, неспроможність виконання українською державою базових функцій: і соціальних, і управлінських. Це стосується і Київської влади, і влади на місцях. Це означитиме різке зниження рівня життя. Погіршення соціальної ситуації. Соціальні протести. І тоді це вже практично однозначно гарантує політичну кризу.

Т.Х.: Звучить страшно...
А.І.: Ні, це все дуже просто. Саме це регулярно протягом останніх десяти місяців експерти пояснювали українській владі. Але необхідні кроки не були зроблені. Сказати, що влада цього не чула – неможливо. Сказати, що влада це не зрозуміла – теж неможливо.
Як показує досвід дефолту в інших країнах – це не гарантія, але може так статись, що нинішній владі доведеться покинути посади: уряду або президенту, або навіть обом. А відсутністю легітимної влади в Україні, до того, як будуть проведені нові термінові вибори, без жодного сумніву скористається північно-східний сусід, для вирішення своєї програми із встановлення контролю над Україною. Якщо ж це буде неможливо – він візьметься за перетворення ситуації в країні в руїну номер два: в громадянську війну всіх проти всіх, в посилення диверсійної діяльності, котра і так вже розв’язана проти України. Він робитиме це за допомогою підкупів тих чи інших – політичних діячів чи бюрократів. Те, що не вдалося зробити за допомогою танків, градів і буків, тепер буде робитися за допомогою економічної і політичної кризи, дефолту, соціального невдоволення.

Т.Х.: Але ж і по владі це теж вдарить.
А.І.: Мабуть, але більшою мірою це вдарить по рядових громадянах, які живуть від зарплати до зарплати. По людях, які живуть на пенсію, яка і так невелика. По тих, хто знаходиться у окопах. 

«Акт на підтримку свободи в Україні» був дезавуйований президентом Обамою, котрий при підписанні одразу сказав, що не збирається його виконувати

Т.Х.: Президент України Петро Порошенко заявив, що Україні вдалося створити найсильнішу армію на континенті. Ви з ним погоджуєтесь? Українська армія готова до викликів чи її все ж таки ще слід реформувати, враховуючи рівень загрози, який перед нею виник?
А.І.: Якість будь-якої армії перевіряється під час військових дій. Нема іншого способу. Жодні заяви, жодні пропагандистські ролики, жодні фільми про звитягу збройних сил зняті Міністерством оборони – не варті нічого до того часу, поки збройні сили (України – авт.) не зіштовхуються із збройними силами іншої країни, особливо, якщо це збройні сили набагато сильнішої, краще озброєної й організованої країни з бойовим досвідом. Поки що, на жаль, на рахунку Збройних Сил України – втрата Криму, втрата Східного Донбасу та Іловайська трагедія. Разом із тим, в активі української армії – багатомісячний захист Донецького аеропорту, оборона плацдарму Дебальцево і кілька інших дрібніших епізодів.
Перевірити слова президента можна буде лише після того, як українська армія звільнить Східний Донбас і Крим. От після цього дійсно можна буде сказати, що українська армія стала якісною, ефективною і здатною забезпечувати територіальну цілісність України. До того, я б утримався від будь-яких сильних коментарів на адресу збройних сил. Тим більше, що помітних змін в організації, постачанні, управлінні, зв’язку й озброєнні української армії поки не дуже видно.

Т.Х.: Дуже сумна у нас вимальовується картина – можливість дефолту, втрата підтримки західних партнерів. Ви взагалі бачите бодай якісь шанси, щоб у 2015 році Україні вдалося бодай трохи розібратися із цією ситуацією – економічною слабкістю і війною.
А.І.: Давайте ми все таки розмілимо: екноміку і військовий конфлікт. Військовий конфлікт Україна не може вирішити самостійно, якщо тільки вона не отримає військову перемогу і тут давайте скажемо прямо – перемогу не над бойовиками чи терористами, а над російськими збройними силами. Зараз ні для кого не є секретом те, що російські регулярні війська повномасштабно беруть участь у війні проти України. Це значить, що для того, щоб добитися звільнення всієї території України необхідно отримати військову перемогу над російськими збройними силами. Але не лише над тими збройними силами Росії, які знаходяться на Східному Донбасі і в Криму, але й над тими збройними силами, які будуть туди спрямовані, якщо українські війська будуть здобувти там перемогу. Треба бути свідомим цієї можливості. Тільки, якщо це відбудеться – можна буде говорити про перемогу. Те, що Путін не готовий до такої перемоги – річ очевидна. Те, що він готовий використовувати, які завгодно ресурси, щоб не допустити такий варіант розвитку подій – теж не викликає жодних сумнівів. Ось такі у нас ставки в цій тяжкій, неприємній і огидній війні.

Т.Х.: А економіка?
А.І.: Якщо протягом найближчого місяця українська влада зробить головні кроки для недопущення дефолту: забезпечить нульовий бюджетний дефіцит, реформує «Нафтогаз», пенсійну систему, радикально скоротить державні витрати, проведе повномасштабну лібералізацію економічного життя і створить рівні умови економічної гри для всіх суб’єктів, тоді шанс з’являється. (...)

Т.Х.: Барак Обама підписав «Акт на підтримку свободи в Україні», що передбачає надання Україні зброї і фінансової допомоги. Отже в наступному році слід чекати покращення американо-українських відносин? І, зокрема, підтимки з боку США? Чи може на заваді цьому стати протистояння між новим Конгресом, що без сумніву буде більш антиросійським, та більш стриманною адміністрацією президента США?
А.І.: На жаль, ось цей дуже важливий закон «Акт на підтримку свободи в Україні», що містить в собі дуже багато хороших моментів, був у великій мірі дезавуйований президентом Обамою, котрий при підписанні цього акту одразу сказав, що не збирається його виконувати. Він прямо сказав, що цей акт надає певні можливості й повноваження адміністрації, але він не збирається користуватись цими повноваженнями. Тому матеріальна підтримка, після прийняття цього акту, буде надана, але вона є відносно незначною. Так, вона трохи розшириться, трохи збільшиться і там буде передбачено навіть військове обладнання подвійного призначення, але це все буде не в тих об’ємах, яких потребує Україна, і які США могли б їй надати. Тому, мені здається, що ані в 2015 році, ані у 2016 році, поки чинний президент США буде при владі – чекати серйозної підтримки від США Україні не варто. Двосторонні стосунки радше за все будуть розвиватись так само, як останні два місяці. Це будуть заяви, щоб продемонструвати моральну і психологічну підтримку Україні, за відносно обмеженого реального забезпечення України необхідними ресурсами і матеріалами.

Т.Х.: Крім економічних реформ, що є нагальним завданням для України?
А.І.: Побудова сучасної української держави. Спроби її будувати здійснювались протягом останніх 23 років. Не всі вони були вдалими і нині сучасної української держави, на жаль, не існує. При чому, не видно навіть великих зусиль із її створення. Можливо, майбутня екомічна і соціально-політична криза, покаже чи зможуть люди, що нині перебувають при владі, добитися створення бодай каркасу, сучасної української держави. Якщо вони не зможуть цього зробити, тоді за цю справу мають взятися інші люди. І вони це зроблять – на тій території, яку нині Україна має або... на дещо іншій території. Такою, на жаль, буде плата за тяжкі уроки, які проходить і українська влада, і українське суспільство в цьому затяжному економічному, політичному й інтелектуальному розвитку.
http://ukrainian.voanews.com/content/article/2580600.html


Ілларіонов: Називати українську армію сильною будемо, коли вона звільнить Україну
Тетяна Харченко
Назвати українську армію «одною з найбільш боєздатних» можна буде після того, як вона доведе, що може захищати територіальну цілісність власної країни та звільнить Східний Донбас і Крим. Про це в ексклюзивному інтерв’ю Українській службі «Голосу Америки» заявив Андрій Ілларіонов – старший науковий співробітник вашингтонського Інституту Катона.

Цими словами експерт відреагував на заяву президента Петра Порошенка про те, що впродовж 2014 року Україні вдалося створити одну з «найбільш боєздатних армій на континенті» майже з нуля.

За словами Андрія Ілларіонова, якість будь-якої армії перевіряється під час військових дій.
«Нема жодного іншого способу, – підкреслює експерт. – Жодні заяви, пропагандистські ролики чи фільми про звитягу збройних сил зняті Міністерством оборони – не варті нічого, поки збройні сили (України – авт.) не зіштовхуються зі збройними силами іншої країни, особливо, якщо це буде набагато сильніша, краще озброєна й організована країна з бойовим досвідом».

Помітних змін в організації, постачанні, управлінні, зв’язку й озброєнні української армії поки не дуже видно

Експерт нагадав, що сьогодні на рахунку Збройних Сил України – втрата Криму, втрата Східного Донбасу та Іловайська трагедія.
«Разом із тим, в активі української армії – багатомісячний захист Донецького аеропорту, оборона плацдарму Дебальцево і кілька інших дрібніших епізодів», – визнає Ілларіонов.
Аналітик переконаний українська армія ще повинна довести, що може бути ефективною і здатна виконувати завдання із забезпечення територіальної цілісності України.
«До того, я б утримався від будь-яких сильних коментарів на адресу збройних сил. Тим більше, що помітних змін в організації, постачанні, управлінні, зв’язку й озброєнні української армії поки не дуже видно», – зазначає Ілларіонов.

Пан Ілларіонов, що у минулому був радником президента Російської Федерації Володимира Путіна, а згодом став одним із найбільших його критиків, також наголошує: зараз ні для кого не секрет, що для перемоги Україна повинна побороти не тільки і не стільки проросійських бойовиків на сході України, як російські збройні сили, які нині присутні на окупованих територіях, і ті, що можуть бути туди направлені для підсилення в разі потреби.

«Путін готовий використовувати які завгодно ресурси, щоб не допустити такого варіанту (перемоги української армії - авт.). В цьому нема жодного сумніву. Ось такі ставки у цій тяжкій, неприємній і огидній війні», - резюмує Андрій Ілларіонов. 
http://ukrainian.voanews.com/content/article/2578625.html


Що чекає на Україну у 2015-му? – прогнози зі США
2014 рік був для України найбільшим випробуванням за усі роки незалежності. Просякнута кров’ю Україна перетворилась на лакмусовий папір, що як ніколи чітко проявив імперіалістичні зазіхання Росії. Але ближче до кінця року папір почав виявляти також хиби української політичної системи. Все наполегливіше вашингтонські аналітики радять Україні самій взятися за реформи, інакше – про допомогу з-за кордону радять забути.

Починати із реформ в енергетичній галузі й суттєвого скорочення державних витрат, в тому числі за рахунок знищення пільг старої номенклатури, радить українському уряду старший науковий співробітник Інституту міжнародної економіки імені Пітерсона – Андерс Аслунд, який каже:
«Продати треба всі ті державні дачі у Конча-Заспі, всі машини, на які мають права держслужбовці. Ці речі повинні відсіятися. Це може і не принесе надто багато грошей, але такі кроки вкрай необхідно робити саме зараз задля очищення системи».

Експерт Інституту стратегічних досліджень Стівен Бланк додає: головні уроки 2014-го, які варто засвоїти Україні, щоби вистояти – їй необхідна міцна структура держави й армії. Зараз абсолютно очевидним є факт, що ані США, ані НАТО свої війська в Україну не направлять. Шанс України вступити в НАТО мізерний, а отже попри моральну і матеріальну підтримку Заходу, у 2015-му Україна один на один протистоятиме північному сусідові.
Стівен Бланк каже:
«Якщо у вас не буде ефективної структури уряду і армії – вас ніхто не захистить. Ви нарешті маєте знайти механізм для вашого уряду, щоб він не був клептократичним. Адже попередній уряд, то була мафія. Кримінальне угрупування в законі. Це зруйнувало країну, окупація Криму і Донбасу – все це лише наслідки».

Колишній радник Володимира Путіна Андрій Ілларіонов, а нині експерт Інституту Катона та один із найбільших його критиків, оптимістичних сценаріїв для України у 2015 році практично не бачить. Каже, якщо протягом місяця уряд Яценюка не проведе реформи, країну чекає дефолт:
«За підсумками січня, об’єм міжнародних валютних резервів складе трохи більше 7 мільярдів доларів. Далі треба буде здійснити проплати за січень. Зокрема, потрібно буде здійснити передоплату за газ – інакше газу не буде, і країна замерзне. Коли і це буде зроблено, ближче до кінця січня буде опублікована статистика щодо розміру ВВП і внутрішнього держборгу. І тут стане зрозуміло, що співвідношення боргу до ВВП перевищить 60 відсотків.

Андрій Ілларіонов запевняє: саме тоді Володимир Путін нагадає про три мільярди доларів, які він позичив уряду Януковича:
«Україні доведеться або віддавати останні резерви, або оголосити дефолт. Якщо вона віддасть останні резерви, то дефолт буде відкладено на кілька тижнів, а якщо вона не віддасть ці гроші, тоді дефолт буде оголошено раніше».
Найгірше, впевнений Ілларіонов, це те, що ані в українському суспільстві, ані в політичних елітах нема розуміння того, які страшні безпекові, економічні, соціальні й політичні наслідки може принести Україні дефолт.

Стівен Бланк від себе додає: українцям треба приготуватися до неймовірного тиску з боку Росії:
«Російська стратегія завжди була тим, що ми тут називаємо інструментами впливу. Вони використовують дипломатію, інформаційний, військовий, економічний впливи для того, щоб підірвати і зруйнувати український суверенітет і незалежність».

Однак, посол України в США Олександр Моцик більш оптимістичний. Він запевняє – 2014-й показав, що Україна отримала підтримку США. На його погляд, прийнятий Конгресом та підписаний президентом США закон про підтримку свободи в Україні збільшить фінансову та військову допомогу Україні. Від 2015 року посол чекає лише покращення двохсторонніх відносин:
«Дуже важливо також, що цей рік був багатий на візити. Відбулися три візити віце-президента США в Україну. Візит президента України в США, а також два візити прем’єр-міністра Яценюка. Дуже важливо що ми мали контакти на найвищому рівні. І ми це будемо продовжувати у 2015 році».

У свою чергу Андрій Ілларіонов радить не надто сподіватись на допомогу від США. Він переконаний, доки при владі буде перебувати Барак Обама, і в 2015 і у 2016 роках допомога Україні буде стриманою, як і цього року. А отже у наступному році українцям у першу чергу треба розраховувати на власні сили.
http://ukrainian.voanews.com/content/ukrainian-economy-more-problems/2579172.html
Tags: Путинская война против Украины, Украина, валютный кризис, дефолт, реформы
Subscribe

 • Post a new comment

  Error

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

  When you submit the form an invisible reCAPTCHA check will be performed.
  You must follow the Privacy Policy and Google Terms of use.
 • 19 comments